درباره ی نیکی کریمی
درباره ی ،نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان سینما
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۳ توسط یک دوست
نرم نرمک می رسد اینک بهار...بخشی از شعر فریدون مشیری

نیکی کریمی در کنار دیگر بازیگران فیلم مرگ ماهی به کارگردانی روح الله حجازی 

(روی جلد ماهنامه فیلم )

نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۳ توسط یک دوست
هر کودکی با این نشانه به دنیا می اید که خداوند هنوز از انسان ناامید نیست...تاگور

فیلم سینمایی تمشک به کارگردانی سامان سالور و بازی نیکی کریمی ،سمیرا حسن پور ،مهدی پاکدل ،مهران احمدی و... را دیدم ،فیلم با یک حادثه شروع می شود  تصادفی که همه چیز را تحت تاثیر خودش قرار می دهد تا ازمونی باشد برای   شخصیت هایی که هر کدام با جهان بینی خاص خودشان با مسایل مواجه شوند.

به نظرم تمشک تعریف جدیدی از موضوع رحم اجاره ای (مادرجایگزین ) ارائه کرده  نگاهی که بالاتر از یک قرارداد مادی در جایگاه امانت انسانی قرار می گیرد و قصه خودش را در فضای دنیایی تعریف می کند که با وجود  واقعیت های خشک و دردناک هنوز می توان زلال دید.

فیلم تمشک ریتم بسیار خوب  و شخصیت پردازی هایی متناسب با کلیت فیلمنامه دارد ،انتخاب محل فیلمبرداری با توجه به فضای این روایت هوشمندانه بوده و به باورپذیری بیشتر روایت کمک کرده است.

نگاه معصومانه ی انسانی که هنوز میان اواری از تلخی ها به باورهای اخلاقی ایمان دارد و بدون ان که چندان اهمیتی به قضاوت های غلط دیگران بدهد مسیرش را طی می کند و این از وزنه های سنگین فیلم تمشک به حساب می اید.

توی قدم زدن هایم بعد از دیدن فیلم تنها چیزی که فکرم را زیاد به خودش مشغول کرد این هست که می توانست  همه ی این فیلم و روایت همین طور پیش برود ولی فقط کاش این  کودکی که قرار است به دنیا بیاید کمتر از ماه چهارم بارداری بود تا تصمیم و انتخابی که رضوان دارد فراتر از ایدئولوژی خاص او ، بیشتر بر جهان بینی شخصیت تکیه کند ان موقع شاید تمشک طعم بهتری داشت، هر چند اطمینان دارم شخصیت رضوان (سمیرا حسن پور) باز هم همین مسیر را انتخاب می کرد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۳ توسط یک دوست
نشست خبری فیلم سینمایی چهارشنبه نوزده اردیبهشت به کارگردانی وحید جلیلوند با حضور نیکی کریمی و دیگر عوامل ساخت این اثر برگزار شد ،طبق گزارش خبرگزاری مهر نیکی کریمی با اشاره به این که با زنده یاد انوشیروان ارجمند همکاری مستقیم نداشته است و این که یاد او را در این جلسه گرامی می دارد، بیان کرد: فیلمنامه خوب در سینمای ما بسیار کم است من سال پیش در جشنواره اعلام کردم که دوست دارم با کارگردانان فیلم اول کار کنم و زمانی که وحید جلیلوند این فیلمنامه را به من داد تا بخوانم، حس خوبی داشتم و مطمئن بودم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» کار خوبی می شود، البته کارگردان نیز در خوب شدن یک کار بسیار تاثیرگذار است و وحید جلیلوند از جمله کارگردانان خوب سینمای ایران است.

نیکی کریمی در ادامه با اشاره به این که اعتراف می کنم که آدم خوش شانسی در سینما هستم، توضیح داد: طی بیست و پنج  سال گذشته فیلمنامه های خوبی به من پیشنهاد شد و با گروه های خوبی کار کرده ام، اما این میان مانند بسیاری از بازیگران تجربه های ناموفقی هم داشته ام.

من همیشه به دنبال سینمای متفکر بودم، سینمایی که بتواند به من انرژی بدهد و از سر صحنه بودن در آن فیلم لذت ببرم. طی این سال ها متوجه شدم که هیچ چیز ارزش این را ندارد که بخواهیم یک کار متوسط انجام دهیم. من امسال تجربه های خوبی را در سینما پشت سر گذاشته ام و «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» یکی از این فیلم ها به‌شمار می رود.

وی ادامه داد: کار در این فیلم برای من خیلی راحت نبود و برای بازی در این نقش نیازمند تمرکز بودم. وحید جلیلوند جزء کارگردانان سخت‌گیر است، اما این فیلم برای من تجربه خوشایندی بود و من نیز جای امیر آقایی را خالی می کنم و باید بگویم که از بازی او در فیلم لذت بردم.

+متن کامل نشست خبری این فیلم (مهر)

+عکس های بیشتر از نشست رسانه ای چهارشنبه نوزده اردیبهشت(سینما نگار)

 

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۳ توسط یک دوست
جشنواره فیلم فجر که به نوعی جشن سینمای ایران با اثار جدید به حساب می اید افتتاح شد ،سینمایی که با همه ی فراز و نشیب هایی که داشته هنوز گام هایش را به سمت جلو بر می دارد ،وضعیت  کیفی فیلم های تولید شده ، مشکلات سالن های سینما در سراسر کشور ،موضوع مشکلات اکران ،مسایل اقتصادی سینمای ایران ،ارتباط با مخاطب سینما و... اما با این حال این سینما که بخش مهمی از فرهنگ و زبان سرزمین مادری همه ی ماست ،دوست داشتنی و نجیب مسیرش را ادامه می دهد.

نیکی کریمی در بخش بازیگری با فیلم های مرگ ماهی به کارگردانی روح الله حجازی و چهارشنبه نوزده اردیبهشت به کارگردانی وحید جلیلوند در سی و سومین دوره جشنواره فجر حضور دارد .

نیکی کریمی در بخش کارگردانی هم با تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم سینمایی شیفت شب در این جشنواره حضور خواهد داشت البته به نظر می رسد نقش کوتاهی در این فیلم هم بازی کرده باشد.

در مراسم افتتاحیه این دوره جشنواره از حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری سینمای ایران تقدیر شد ،حسین جعفریان که اثار موفق زیادی در کارنامه اش دارد همین طور  مدیر فیلمبرداری دو فیلم یک شب و چند روز بعد اثر نیکی کریمی نیز بوده است.

پی نوشت:نیکی کریمی در فیلم  دو زن(تهمینه میلانی ) ، فیلم نسل سوخته(رسول ملاقلی پور)  و فیلم چند روز بعد (نیکی کریمی ) در مقابل دوربین حسین جعفریان بازی کرده است.

 

 

عنوان این مطلب ((هنوز این سینما نفس داره ...)) مربوط به بخشی از ترانه ی به یادماندنی فیلم متروپل اثر مسعود کیمیایی ، با صدای رضا یزدانی هست.

 

نوشته شده در تاريخ جمعه دهم بهمن ۱۳۹۳ توسط یک دوست
نیکی کریمی در فیلم سینمایی تلفن همراه رییس جمهور به کارگردانی علی عطشانی... 1390 

نوشته شده در تاريخ دوشنبه ششم بهمن ۱۳۹۳ توسط یک دوست
امسال نیکی کریمی در فیلم سینمایی مرگ ماهی به کارگردانی روح الله حجازی هم بازی کرد ،فیلمی که در جشنواره فیلم فجر حضور دارد .

نیکی کریمی در جشنواره فیلم فجر با فیلم های شیفت شب در جایگاه کارگردان و با  بازی در فیلم مرگ ماهی به کارگردانی روح الله حجازی و چهارشنبه نوزده اردیبهشت به کارگردانی وحید جلیلوند در این دوره جشنواره حضور دارد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۳ توسط یک دوست
عکس هایی از فیلم سینمایی چهارشنبه نوزده اردیبهشت به کارگردانی وحید جلیلوند و بازی نیکی کریمی که توسط سایت کافه سینما منتشر شده است .

 

 

 

+عکسهای بیشتر و انونس فیلم چهارشنبه نوزده اردیبهشت (سایت کافه سینما)

 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهارم آذر ۱۳۹۳ توسط یک دوست
به نقل از سایت سینمانگار فیلم سینمایی چهارشنبه نوزدهم ابان به کارگردانی وحید جلیلوند و بازی نیکی کریمی مراحل تدوین و صداگذاری خود را طی می کند قرار است کارن همایونفر هم موسیقی متن این فیلم را بسازد ،عکس ها و شرح کامل این خبر در لینک زیر قابل دسترس است.

+اخرین خبرها و عکس ها از فیلم سینمایی چهارشنبه نوزدهم ابان

 

نیکی کریمی در فیلم چهارشنبه نوزدهم ابان

 پی نوشت:به نظر می رسید نام این فیلم به چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت تغییر پیدا کرده باشد ولی هنوز در منابع خبری مختلف با اسم چهارشنبه نوزدهم ابان معرفی می شود.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۳ توسط یک دوست
بازی نیکی کریمی در سریال صد قسمتی کیمیا به کارگردانی جواد افشار (در حال تولید)

 

 

 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ توسط یک دوست
فیلم سینمایی زندگی جای دیگری است به کارگردانی منوچهر هادی را دیدم ،روایت بهیاری که به مرگ نزدیک می شود و توی فرصت کوتاهی که دارد باید نگاهش را به دنیای اطرافش تغییر دهد ،بهیاری که بیشتر رفتار و نوع کارش در بیمارستان به پزشکان نزدیک است و نمی دانم چرا توی لحظه هایی مرا یاد فیلم محبوب ریش قرمز اثر کوروساوا با بازی هنرمندانه ی توشیرو میفونه انداخت .

شهرزاد (نیکی کریمی ) همسر سابق داوود (حامد بهداد )،نقش زن جوانی که یکتا ناصر بازی می کند و علی همسر جدید شهرزاد که پارسا پیروزفر نقش ان را ایفا کرده به نوعی شخصیت هایی هستند که منوچهر هادی تلاش کرده به کمک انها قصه اش را تعریف کند ،به نظرم فیلم در تعریف قصه ای که داشته موفق بوده ولی سوالات بی جوابی را در اصل اثر باقی می گذارد که خلاف روند و کلیت جهان بینی فیلم است.

انسانی به مرگ نزدیک می شود که به هر دلیلی به خاطر عدم درک و متفاوت بودن نوع نگاهها از همسرش جدا شده و حالا در موقعیتی قرار گرفته که هم باید به فکر اینده ی فرزندانش باشد ،هم به خاطر مشکلی که برای همسر جدید شهرزاد به وجود امده راه حلی پیدا کند ،جواب مساله ای که پیچیدگی ان را نمی توان با روشی که داوود (حامد بهداد )در انتهای فیلم انتخاب می کند به سادگی قبول کرد.

نسخه ای که منوچهر هادی در فیلم زندگی جای دیگری است برای مخاطبانش پیچیده شاید به لحاظ دراماتیک تکان دهنده و جالب باشد ولی هرگز نمی تواند نمره قبولی از معیارهای واقعی زندگی بگیرد ،این که یک نفر تاریخ مرگش را بداند هرگز توجیه خوبی نیست برای گردن گرفتن گناه نکرده و مسیری که در پایان حامد بهداد می رود با این که هیچ کسی از مجازات یک انسان بی گناه خشنود نمی شود ولی طرح این قصه در قصه ی اصلی و استفاده از ان برای پایان بندی ،قابل پذیرش نیست.

سوال اینجاست که ایا بن بست علوم پزشکی برای بعضی بیماری های سخت به معنای بن بست مسایل و مشکلات اجتماعی و حقوقی  جامعه ی امروز است ؟فقط با قبول این فرض به سادگی می توان  راه حل های این چنینی را پیشنهاد داد.

با این که فیلمساز از غافلگیر کردن مخاطب در تصمیم نهایی حامد بهداد حسابی لذت برده ولی کاش برای لحظه ای به این موضوع فکر می کرد که با این کار هرگز نمی توان فداکاری پدرانه یا محبت احتمالی به مادر فرزندانش را احساس کرد ، که هدف هرگز وسیله را توجیه نمی کند .

شخصیت پردازی داوود (حامد بهداد ) طوری هست که چرخش های ناگهانی شخصیتی او در فیلم با زمان بندی های مورد نظر همخوانی چندان منطقی ندارد .

زندگی جای دیگری است به کارگردانی منوچهر هادی در تاثیرگذاری حسی و خلق سکانس های به یادماندنی موفق عمل کرده ولی  با بی رحمی خط بطلانی روی همه ی باورهای امید بخش می کشد، خطی که به جای خوبی ختم نمی شود و فقط نمایش  نادیده گرفتن امید و انتخاب بیراهه به جای راه است .

 

نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ توسط یک دوست
عکسهایی از نیکی کریمی در فیلم سینمایی زندگی جای دیگری است به کارگردانی منوچهر هادی

 

 

نوشته شده در تاريخ شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۲ توسط یک دوست
تمشک با نقش افرینی نیکی کریمی و دیگر هنرمندان سینمای ایران به کارگردانی سامان سالور مراحل فنی را برای اماده شدن طی میکند ،عکسهایی از بازی نیکی کریمی در فیلم تمشک :

 

نیکی کریمی

 

فیلم تمشک

 

تمشک

 

نوشته شده در تاريخ جمعه یکم آذر ۱۳۹۲ توسط یک دوست
ان طور که نیکی کریمی در صفحه ی شخصی خود خبر داده فیلمبرداری سریال سرزمین کهن  به کارگردانی کمال تبریزی با بازی نیکی کریمی و شهاب حسینی ادامه دارد ،امیدوارم شرایطی فراهم شود تا فیلم سینمایی خیابان های ارام به کارگردانی کمال تبریزی و بازی نیکی کریمی هم اکران شود .

 

نیکی کریمی در سریال سرزمین کهن

 

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۲ توسط یک دوست
نیکی کریمی در صفحه ی شخصی خودش عکسی از فیلم تمشک با نقش افرینی نیکی کریمی  و کارگردانی سامان سالور منتشر کرد .

 

فیلم سینمایی تمشک

 

پی نوشت:

 

 

 

نوشته شده در تاريخ دوشنبه ششم آبان ۱۳۹۲ توسط یک دوست
فیلم بشارت به یک شهروند هزاره سوم به کارگردانی محمد هادی کریمی و نقش افرینی نیکی کریمی و دیگر بازیگران مطرح سینمای ایران به نظرم یکی از اثاری است که  در کنار  تحلیل تکنیکی و پرداختن به موضوع ساختار فیلمنامه ،کارگردانی ،تدوین  و مسائلی این گونه باید بیشتر به موضوع مهم محتوایی ان پرداخته شود .

 

به نظرم فیلمساز در بیان روایت قصه ای با محوریت ایمان و هشدار نسبت به خطر گروههای منحرف و از ان مهمتر اسیب های فردی و اجتماعی حاصل از ان موفق عمل کرده و  با بیانی روشن در مدیوم سینما و قصه ای مشخص و با استفاده از نقش افرینی های درست و نمادهایی قابل قبول به اثری ارزشمند در کارنامه ی هر یک از عوامل این فیلم رسیده است .

بشارت به یک شهروند هزاره سوم

اما ورود به بحث محتوایی بشارت به یک شهروند هزاره سوم با پیچیدگی هایی نیز همراه است ،اگر فیلم را با اثاری مثل جن گیر ،طالع نحس ،بچه رزماری مقایسه کنیم شاید یا باید این اثر را در قیاس با دیگر فیلم های این گونه دید یا در تقابل با انها به حساب اورد .

شاید مهمترین نکته ای که به نظرم رسید این موضوع  مهم بود که در فیلم  بشارت به یک شهروند هزاره سوم ،نیروی شر و شیطان در واقع در درون افکار نادرست و غلط انسان نشان داده می شود  در حالی که در اثار خارجی به طور معمول بیشتر نیروی شر و شیطانی  به صورت یک عامل جدا و بیرونی  از انسان به تصویر کشیده میشود .

 


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ توسط یک دوست
فیلم سینمایی من همسرش هستم به کارگردانی مصطفی شایسته و نقش افرینی نیکی کریمی و دیگر بازیگران مطرح سینما را دیدم ،شخصیت هایی که در موقعیتی خاص قرار گرفتند و به نوعی واکنش های انها نسبت به تردیدهایی که با خود به دوش می کشند.

 

در واقع فیلم نشان میدهد که اگر  بی اعتنایی و روزمرگی های طاقت فرسا  جای روابط درست انسانی را بگیرد سراشیبی تلخی در انتظار خواهد بود .

فیلم در بیان روایت قصه ای که قرار است تعریف کند با چالشهایی برخورد کرده که از همه ی انها به خوبی عبور نکرده ،شخصیت های فیلمنامه در واکنش ها و انتخاب هایی که در مسیر داستان دارند گاهی از کارکتر بودن خود دور می شوند و به تیپ نزدیک شده اند .

فیلم من همسرش هستم

از جمله نقشی که مصطفی زمانی بازی می کند به نظرم می توانست با شخصیت پردازی بهتر کمک بیشتری به روند تکامل فیلمنامه میکرد هر چند نقش اصلی همسرش شهلا هست که نیکی کریمی نقش او را بازی میکند.

 


ادامه مطلب...
صفحه اول(Home) آرشيو مطالب پست الكترونيك قالب وبلاگ

استفاده از مطالب وبلاگ درباره ی نیکی کریمی با ذکر منبع مجاز است